Zielone płuca dalekiej północy

Ludzkość zawsze potrzebować będzie kontaktu z naturą. Nic nie zastąpi, pierwotnego kontaktu z zielenią. Tylko ona pozwala w pełni się zrelaksować, dotlenić i zredukować poziom stresu. Niestety coś co nam tak dobrze służy, nie jest szanowane przez człowieka. Nadal nawet najbardziej unikalne miejsca są nadmiernie eksplorowane i po prostu niszczone.

Szkodliwa działalność człowieka

Z roku na rok rośnie emisja szkodliwych gazów cieplarnianych. Wszystko to sprawia, że temperatura na Ziemi jest coraz wyższa. Topnieją lodowce, podnosi się poziom oceanów, wysychają jeziora, akweny, a nawet Morze Martwe. Toniemy pod warstwą śmieci, które w większości mogłyby trafić do powtórnego przetworzenia. Ślady plastiku biolodzy odkryli nawet na dnie prawdziwych głębin. Z powodu nakrętek i innych opakowań, życie tracą liczne ssaki i ptaki, które po zaplątaniu się lub spożyciu, umierają. Pomimo XXI wieku, człowiek nadal poluje na zwierzęta, nawet te zagrożone wyginięciem. Znika populacja tygrysów, słoni, czy nosorożca.

Zielone obszary na Ziemi

Daleko na północy planety natknąć się można na naprawdę niezwykłe formacje leśne. Pas zieleni roztacza się w klimacie umiarkowanym suchym. Tylko najbardziej wyspecjalizowane gatunki roślin i zwierząt rozwinęły takie właściwości, by przystosować się w pełni do życia wśród tych leśnych miejsc.

Tajga położenie ma rozległe. Zajmuje aż trzy kontynenty: Azję, Europę i Amerykę-od Kamczatki po Alaskę. W samej Euroazji (od Półwyspu Skandynawskiego do Oceanu Spokojnego) las borealny zajmuje około 9000 km.

 

Możesz również polubić…