Oczyszczanie wody w zbiornikach przydomowych

Zbiorniki na szambo

Woda z zbiornika – jak o nią dbać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż zbiorników wody deszczowej przydomowych. Jest to sposób na oszczędność wody pitnej oraz na jej zaopatrywanie w przypadku braku wody wodociągowej. Jednakże, aby skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda w zbiorniku, należy zadbać o jej higienę i czystość.

1. Regularne czytyszczenie zbiornika

Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonywać, to regularne czyszczenie zbiornika. Powinno się to robić minimum raz w roku. Zaleca się przejęcie tej czynności w ręce specjalisty, który posiada odpowiednie narzędzia i środki czyszczące do zbiorników.

2. System filtracji

Dużą rolę w oczyszczaniu wody z zbiornika przydomowego odgrywa system filtracji. Właściwie zamontowany filtr usuwa z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak osady, piasek, bakterie i wirusy.

3. Utrzymywanie właściwej temperatury wody

Woda w zbiorniku przydomowym powinna być przechowywana w odpowiedniej temperaturze, która powinna wynosić od 4 do 25 stopni Celsjusza. W takim przedziale temperaturowym bakterie i wirusy nie będą się rozwijać.

4. Dbaj o otoczenie zbiornika

Nie bez znaczenia jest również otoczenie samego zbiornika. Nie powinno się pozwalać na osypywanie się ziemi dokładnie przy nim. Trzeba również zwrócić uwagę na to, żeby zbiornik był zadaszony. Unikniemy w ten sposób osadzania się na wodzie liści, owoców czy po prostu zabrudzeń.

5. Kontroluj jakość wody

Nie kończy się tylko i wyłącznie na samej dbałości o zbiornik. Trzeba również kontrolować jakość wody, która w nim jest przechowywana. Zanim do niej przystąpimy, warto zlecić jej badanie w laboratorium w celu określenia, czy jest ona odpowiednia do spożycia bezpośrednio na surowo. W przypadku stwierdzenia niesprawności wody należy ją oczyszczać i dekontaminować.

Pamiętaj, że woda przechowywana w zbiorniku przydomowym powinna być zawsze czysta i odpowiednie przefiltrowana. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że jest bezpieczna dla naszego zdrowia oraz odpowiednia do przyrządzania posiłków czy picia.

Możesz również polubić…