Zastosowania płyty OSB

Płyta OSB to bardzo wdzięczny w obróbce materiał drewnopochodny, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest w wielu branżach. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej jakości i stosunkowo niskiej cenie, dlatego płyty tego typu spotkamy na placach budowy lub w warsztatach. Z powodzeniem mogą korzystać z nich zarówno profesjonalne firmy budowlane i wykończenia wnętrz oraz domowi majsterkowicze. Materiał ten powstaje w wyniku sprasowania wiórów drewnianych przy zastosowaniu wysokiej temperatury oraz ciśnienia. W efekcie powstają wytrzymałe i proste w obróbce materiały drewnopochodne.

Gdzie znajdziemy zastosowanie dla wysokiej jakości płyt OSB? Bardzo często wykorzystywane są one do tworzenia zewnętrznych i wewnętrznych nośnych poszyć dachów i ścian. Dodatkowo wykorzystywane są one do tworzenia elementów konstrukcyjnych w metodzie szkieletowej. Ich właściwości pozwalają na zamienne wykorzystywanie ich z tymi deskami i sklejką, właśnie w konstrukcjach budowlanych. Świetnie sprawdzą się również w tworzeniu szalunków budowlanych.

Gdzie jeszcze wykorzystać płytę OSB?

Płyty OSB mają również zastosowanie w aranżacji wnętrz. Można z nich tworzyć efektowne i wytrzymałe meble. Cechują się one surowym klimatem i doskonale pasują do wnętrz industrialnych. Wytrzymałe i odporne na wilgoć płyty OSB często stosowane są również w łazienkach i kuchniach. Z ich pomocą tworzy się szafki, biurka, blaty kuchenne, czy też regały i półki. Odporność na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne sprawia, że płyty OSB wykorzystywane są również do tworzenia podłóg w miejscach przemysłowych, na przykład w fabrykach lub warsztatach.

Materiał ten jest bardzo wdzięczny w obróbce i doskonale nadaje się również do tworzenia opakowań lub skrzyni prezentowych. Dodatkowo sprawdzi się przy produkcji dekoracji do wnętrz oraz dekoracji ogrodowych. Z płyt OSB można stworzyć między innymi domek na drzewie dla dzieci lub wnuków, schowek na narzędzia, czy praktyczne meble ogrodowe. To pokazuje skalę zastosowania płyt OSB w codziennym życiu.

Możesz również polubić…