Łącznik krzywkowy — co to jest i gdzie się go stosuje?
Prowadzisz prace przy instalacjach elektrycznych? Poszukujesz wiedzy o nowoczesnych akcesoriach, dzięki którym wszelkie zadania wykonasz szybciej i bezpieczniej? Zapraszamy do lektury niniejszego poradnika, gdzie skupiamy się na łącznikach krzywkowych i wyłącznikach mocy. Do czego służą? Gdzie znajdują zastosowanie? Jak je prawidłowo podłączyć? Czytaj dalej, a uzyskasz odpowiedź na te i wiele innych pytań!
Do czego służy łącznik krzywkowy?
Przepływ prądu pomiędzy różnymi obwodami wymaga regulacji. Zamykanie i otwierania toru energii elektrycznej to zadanie dla specjalistycznych urządzeń. O ile prosty wyłącznik mocy służy do odcinania przepływu w wybranym obwodzie, o tyle łącznik krzywkowy działa dwukierunkowo. Jego konstrukcja obejmuje kilka podstawowych elementów, do których należą:
- pokrętło sterujące,
- oś łącznikowa,
- komora gaszeniowa.
Obrócenie pokrętła skutkuje zmianą położenia krzywek i zworów, dzięki czemu użytkownik zyskuje pełną kontrolę nad natężeniem mocy przepływu prądu w instalacji. W ramach tego samego podzespołu zyskujesz możliwość sterowania kilkoma obwodami (zarówno głównymi, jak i pomocniczymi). Ta cecha sprawia, że nowoczesne łączniki krzywkowe znalazły swoje stałe miejsce w branży budowlanej, samochodowej czy konstrukcji maszyn.
Przykłady zastosowań i rodzaje łączników krzywkowych
Chcesz poznać rozmaite zastosowania układów sterowania przepływem prądu? Wyłącznik mocy okazuje się niezastąpionym elementem w złożonych mechanizmach izolacyjnych. Pozwala na natychmiastowe rozłączenie instalacji w sytuacji zagrożenia awarią. Oto najczęstsze sposoby wykorzystania łączników krzywkowych:
- połączenie rezystorów w systemach przełączników grupowych,
- sterowanie napędami jednofazowymi i trójfazowymi,
- kontrola nad obwodami sygnalizacyjnymi.
Na rynku znajdziesz różne rodzaje krzywkowych łączników i wyłączników mocy. Podstawowe różnice między nimi polegają na różnej liczbie pozycji pracy. Wybierz urządzenia w wersji 0/1/2/3, jeśli zależy Ci na wygaszaniu przepływu na samym początku konfiguracji sprzętowej. Potrzebujesz funkcji wygaszania z centralnym umiejscowieniem? Postaw na model 1/0/2. Chcesz stosować osprzęt do precyzyjnej kontroli nad mocą podłączonych urządzeń elektrycznych? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wyłącznika 0/1/3.
Czy podłączenie łącznika krzywkowego jest skomplikowane?
Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z podłączeniem akcesoriów do własnej instalacji elektrycznej? Czytaj dalej, a rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Montaż urządzeń sterujących jest stosunkowo prosty i zajmuje przeważnie kilkanaście minut. Zacznij od zablokowania właściwych przewodów w złączach modelu krzywkowego. Jeśli trzymasz w rękach wersję łącznika w obudowie, miejsce jego montażu powinno być odsłonięte i gwarantować swobodny dopływ powietrza. Modele bez obudowy są przeznaczone do zamocowania wewnątrz panelu sterowniczego.
Wyłącznik mocy i pozostałe akcesoria elektroinstalacyjne wchodzą w zakres oferty sklepu DOKO. Sprawdź najnowsze urządzenia i zyskaj gwarancję bezpieczeństwa i wieloletniej niezawodności.
Najnowsze komentarze