Instalacje przeciwpożarowe: Bezpieczeństwo i ochrona budynku

Instalacje przeciwpożarowe – o co chodzi?

W jakim celu montuje się instalacje przeciwpożarowe? Jakie elementy taka instalacja powinna zawierać? Czy montaż instalacji przeciwpożarowej to tylko koszt, czy może też inwestycja w bezpieczeństwo budynku? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

1. Bezpieczeństwo – najważniejsze
Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w instalacje przeciwpożarowe. Dzięki temu, że w budynkach takich jak hotele, szpitale, czy biurowce montowane są systemy ppoż. zwiększa się szansa na bezpieczną ewakuację ludzi z budynku w przypadku zagrożenia. Oczywiście, to nie jedyny cel. Instalacje przeciwpożarowe zabezpieczają też mienie, a w razie potrzeby dają czas na interwencję straży pożarnej.

2. Co powinna zawierać instalacja przeciwpożarowa?
Instalacje przeciwpożarowe powinny zawierać szereg elementów. W zależności od wymagań stawianych przez przepisy budowlane, może to być między innymi: hydrantowe systemy zewnętrzne, systemy gaśnicze, tzw. suchego oraz mokrego, systemy detekcji dymu, systemy oddymiania, a także oświetlenie awaryjne czy drabiny ewakuacyjne.

3. Jakie wymagania stawiają przepisy budowlane?
Wymagania stawiane przez przepisy budowlane są różne w zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku. Ograniczymy się tutaj do domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej. W przypadku domów jednorodzinnych od pewnego czasu obowiązek posiadania instalacji przeciwpożarowej dotyczy tylko tych budynków, które mają więcej niż jeden poziom, lub które mają garaż w obiekcie. W budynkach użyteczności publicznej wymagania są zdecydowanie bardziej rygorystyczne i zależą od wielu czynników, takich jak liczba pięter, powierzchnia użytkowa, przeznaczenie obiektu czy ilość mieszkańców.

4. Jakie korzyści z montażu takiej instalacji?
Wspomnieliśmy już, że montaż instalacji ppoż. zwiększa bezpieczeństwo ludzi oraz mienia. Jest jednak więcej korzyści. Oczywiście, w momencie wybuchu pożaru, właściciel budynku może uniknąć nie tylko ogromnych strat materialnych, ale także utraty wizerunku, co w przypadku firm jest bardzo ważne. Co więcej, posiadanie instalacji przeciwpożarowej zwiększa wartość budynku, a ponieważ we współczesnych czasach wszyscy chcą mieszkać i pracować w bezpiecznych miejscach, takie inwestycje mają realny wpływ na wysokość czynszów czy wartość sprzedaży nieruchomości.

5. Jakie koszty trzeba ponieść?
Oczywiście, koszt instalacji przeciwpożarowej to nie tylko montaż, ale także koszt utrzymania, regularne przeglądy oraz wymienniki sprzętu. Jednak jak łatwo wywnioskować z powyższego, koszt ten to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i ochronę budynku. Często inwestycja taka ponosi się tylko raz – podczas budowy lub remontu budynku. Koszty utrzymania w stanie dobrym to około 100-150 zł rocznie. Podczas budowy, instalacje przeciwpożarowe stanowią od 2 do 4 % kosztów inwestycyjnych.

Podsumowując, posiadanie instalacji przeciwpożarowej to inwestycja w bezpieczeństwo i ochronę budynku oraz mienia. Warto w nią zainwestować, szczególnie jeśli chcemy wynajmować lokum, lub prowadzić firmę. Koszty ponoszone w związku z montażem i utrzymaniem są relatywnie niskie, a korzyści wynikające z ich posiadania są po prostu bezcenne.

Możesz również polubić…