Wszystko o zbiornikach na szambo
Jakie zbiorniki na szambo sprzedają się najlepiej? Jaki zbiornik warto kupić? Czy szambo wykonane z tworzywa sztucznego jest wartym uwagi produktem? Zakup zbiornika na nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych nie jest takim łatwym zadaniem. Oczywiście można tego dokonać w sposób nieprzemyślany w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli jednak nie chcemy podjętej decyzji żałować, to warto dobrze rozeznać się w temacie szamb.
Zbiornik kwadratowy czy owalny?
Szambo może mieć kształt owalny lub kwadratowy, prostokątny. Tak naprawdę wybór powinien zależeć od ukształtowania terenu. Jeśli potrzebny jest trwały zbiornik, to owal będzie lepszym wyborem, ponieważ jest znacznie odporniejszy na nacisk sporego ciężaru.
Niezależnie od tego jaki rodzaj zbiornika wybierzemy, to może mieć on pojemność od około 2 000 litrów do nawet 12 000 litrów i więcej. Większe zbiorniki na szambo powstają z reguły po połączeniu dwóch bądź większej ilości mniejszych szamb.
Pojemność zbiornika
To jakiej wielkości szambo wybierzemy jest naprawdę bardzo istotną sprawą. Jeśli będzie zbyt małe, to szybko tego pożałujemy. Dziś może naszą nieruchomość zamieszkiwać niewiele osób, w przyszłości może się to jednak zmienić. Warto być na taką sytuację przygotowanym. Najlepszym wyborem jest zakup zbiornika, który pomieści około 10 000 litrów. Można wtedy zapomnieć o opróżnianiu zbiornika na jakiś miesiąc, a nawet dłużej.
Im większy zbiornik, tym wyższa jest jednak jego cena i to również należy wziąć pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji o jego zakupie. Koszt zbiornika 10 000 litrowego to wydatek około 2500-3000 złotych. Dużo zależy od tego w jakim miejscu zakupimy szambo, a także od regionu naszego kraju.
Zlecenie montażu
Nawet jeśli bardzo będziemy tego chcieli, to montaż zbiornika na szambo na własną rękę jest bardzo trudnym zadaniem. Można nawet powiedzieć, że niemożliwym, przynajmniej w przypadku zbiorników betonowych. Z tego też względu powinniśmy zlecić całe przedsięwzięcie komuś, kto posiada ciężki sprzęt i jest w stanie wykonać stawiane przed nim zadanie.
Jeśli zamówimy zbiornik na szambo betonowe u producenta, który ma siedzibę w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, to możemy liczyć na to, że dowiezie zbiornik na miejsce i umieści go w przygotowanym wcześniej przez nas otworze. Inaczej ma się sytuacja w przypadku zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego. Takie zbiorniki są lekkie i zazwyczaj kupuje się je na odległość. Zostają przywiezione do kupującego i on sam musi zadbać o umieszczenie plastikowego szamba w wykopie. Jest ono lekkie więc nie jest to tak skomplikowane przedsięwzięcie jak montaż zbiornika wykonanego z betonu.
Nawet jeśli montaż będzie w cenie i wykona go producent szamba, to konieczne jest opłacenie osoby, która koparką wykopie odpowiedniej wielkości otwór, a następnie go zakopie, po umieszczeniu wewnątrz zbiornika. Trzeba więc liczyć się z tym, że taka usługa będzie kosztować około 500 złotych, a w niektórych przypadkach może kosztować jeszcze więcej. Wpływ na to będzie miało na pewno ukształtowanie terenu na naszej działce.
Najnowsze komentarze