Nie masz pomysłu na biznes? Zacznij wywozić szambo!

Zdajemy sobie sprawę, że tytuł może być odrobinę prowokacyjny, ale w dobie pandemii koronawirusa warto zastanowić się nad przebranżowaniem i zainwestowaniem swoich mocy przerobowych w wywóz szamba, gdyż jest to dość dobrze płatna praca, a na to zawsze był, jest i będzie popyt – ludzie muszą wywozić nieczystości ze swoich posesji.. Kiedyś zdarzały się przypadki, że ludzie nieczystości wrzucali do pobliskich wód, natomiast dziś w dobie dbania o przyrodę i zielonego ładu jest to sytuacja niemożliwa, bądź bardzo trudna do zrealizowania.

Czy wywóz szamba to dobry interes?

Odpowiedź jest prosta – tak! W 2019 wywóz szamba szacowało się na od 100 do 300 zł i choć zdarzają się przypadki budowania własnych oczyszczalni ścieków, to jednak ludzie są skazani na to, że musi do nich przyjechać szambiarka i wybrać ścieki. Zdecydowanie ciekawą opcją jest zainteresowanie się tematem domowej oczyszczalni, ponieważ to rozwiązanie zwróci się już w przeciągu kilku lat, a w dobie wzrostu cen za wywóz odchodów ma to sens. Pamiętaj, że kanalizacja jest nie zawsze możliwa do podłączenia – są miejsca w których jest to realnym problemem. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie dofinansowania na budowę domowej oczyszczalni.

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku w urzędzie miasta, bądź gminy. Oczywiście, musisz spełniać wymagania tj. brak zaległości w składkach ZUS, dysponowanie odpowiednimi pojazdami, którymi Twoja usługa będzie mogła być świadczona oraz wybranie stacji zlewnej, w której będziesz mógł składować swoje nieczystości.

Drugim krokiem, dzięki któremu zbliżysz się do wywożenia szamba, czy też jak się mówi fachowo nieczystość płynna jest zezwolenie na ich wywóz. Jeżeli wszelkie formalności zostały spełnione, wniosłeś opłatę w wysokości 107 zł, bądź jeżeli załatwiałeś sprawę przez pełnomocnika (dodatkowe 17 zł), to po odczekaniu urzędowego terminu nie dłuższego niż miesiąc, aczkolwiek urząd zakłada wydłużenie tego terminu do 2 miesięcy, to otrzymasz zezwolenie na prowadzenie wywozu ścieków, które jest ważne 10 lat.

Pamiętaj, że wywożenie szamba to poważna sprawa i w niespełnienie obowiązku wymogów sanitarnych może sprawić, że takie zezwolenie zostanie Ci cofnięte. Ale jednak załóżmy, że wszystko przebiegło po Twojej myśli. Teraz przejdźmy do zakupu sprzętu. Używana szambiarka w zależności od wielkości tzw. wozu asenizacyjnego i jego kosztuje od 30 do 130 tys. zł. Ofert na polskich portalach sprzedażowych nie brakuje i zdecydowanie jest to odpowiednie miejsce do nabycia takiego sprzętu. Sprzedawcy bardzo często oferują możliwość kupna na raty, jak i zapewniają dowóz takiego sprzętu, jak i takie elementy jak wąż i wylewka. Pamiętaj też, że do prowadzenia takiego pojazdu musisz zatrudnić pracownika z prawem jazdy kategorii C.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się kto w Twojej gminie wywozi takie zanieczyszczenia, to na stronach internetowych gminy w odpowiedniej zakładce powinna być widoczna taka informacja wraz z pełnymi danymi podmiotów, które się tym zajmują.

Wydaje się, że wywóz szamba będzie dość stałym interesem, bo chociaż pojawiają się ekologiczne rozwiązania oczyszczania ścieków, to jednak taka inwestycja nie jest na portfel każdego (budowanie takich oczyszczalni jest również świetnym pomysłem na biznes!), a większość posesji posiada tradycje kanalizacje, z których trzeba wydobywać ścieki. Jeżeli chcesz zmienić swoje życie, to z pewnością warto zastanowić się nad taką formą prowadzenia działalności.

 

Materiał przygotował – HydroService.org

Możesz również polubić…